Definícia pravidiel Fitness Figúra
Základné ustanovenia súťažných pravidiel naturálnej kulturistiky pre kategóriu Fitness Figúra
Kategórie
Rozdelenie pretekárok:
Na súťažiach v kategórii Fitness Figúra sú pretekárky rozdelené do týchto vekových a výškových kategórii:
Vekové kategórie:
a) dorastenky: do 18 rokov- pretekárky súťažia vo svojej vekovej kategórii do 31.12 v roku, v ktorom dosiahli vek 18 rokov
b) juniorky: do 23 rokov-pretekárky súťažia vo svojej vekovej kategórii do 31.12 v roku, v ktorom dosiahli vek 23 rokov
c) ženy
d) Fitness Figúra 35 + rokov
Výškové kategórie:
Fitness Figúra do 164 cm(vrátane)
Fitness Figúra nad 164 cm
Výškové limity sa môžu meniť podľa pomeru nahlásených súťažiacich (veľkého alebo malého počtu) a ich telesnej výšky.
Súťažné oblečenie a úprava pretekárok
Pretekárka predkladá svoje oblečenie na schválenie pri prezentácii.
Oblečenie pre semifinále:
1) Dvojdielne plavky s prekrížením na chrbte,s podprsenkou viazanou okolo krku s krížovým zapínaním cez chrbát.
2) Farba, materiál a štruktúra je na voľbe pretekárky.
3) Plavky nesmú byť strihu tangá, musia pokrývať cca 1/3 sedacieho svalu a celú prednú oblasť.
4) Počas tohto kola budú obuté topánky s vysokým podpätkom, sandálového štýlu(nie uzavreté lodičky) a farby. Hrúbka platformy nesmie presiahnuť 25 mm a výška podpätku nesmie byť väčšia ako 130 mm.
5) Vlasy môžu byť upravené.
6) Úprava pokožky má byť prirodzená a zdravo opálená.
Použitá farba – ProTan alebo farba na rovnakom základe (nie DreamTan).
7) Šperky sú povolené za predpokladu, že budú vkusné.
8) Hlavný rozhodca má právo posúdiť či oblečenie pretekárky je akceptovateľného štandardu, vkusu a slušnosti.
Eliminácia
Pri vyššom počte pretekárok- viac ako 12 prezentovaných v kategórií sa vykoná eliminácia.
Sekretár hlavného rozhodcu rozdá všetkým rozhodcom tlačivo Eliminácia na ktorom sú už vpísané štartovné čísla jednotlivých pretekárok v kategórií.
Vedúci pretekárov (alebo pódiový rozhodca) zoradí súťažiace na pódiu podľa štartovných čísel od najnižšieho štartovného čísla z ľavej strany pódia v jednom rade(ak je potrebné, v dvoch radoch). Pretekárky stoja v základnom postoji. Následne budú na pokyn hlavného rozhodcu vykonané štvrť obraty. Potom hlavný rozhodca zmení postavenie pretekárok tak, že vymení poradie t.j. od najnižšieho štartovného čísla sprava doľava a súťažiaci opakujú štvrť obraty.
Rozhodcovia rozhodujú tak, že vyznačia symbolom „ X“ tie pretekárky, ktoré nepostupujú do semifinálovej dvanástky.
Semifinále
1.kolo-semifinále
– hodnotenie postavy vo štvrť obratoch
Súťažiace budú stáť v línii, zoradené podľa štartovných čísel smerom k rozhodcom a vykonávať štyri štvrť obraty na povel hlavného rozhodcu – „Štvrť obrat vpravo!“.
Na základe rozhodcov je porovnávaných a hodnotených 2 až 5 (max.) pretekárok naraz. Hlavný rozhodca podľa vlastného uváženia zamietne alebo opraví individuálne požiadavky rozhodcov na porovnávanie. Všetky individuálne porovnávania budú umiestnené do stredu javiska a v poradí zľava doprava podľa požiadaviek rozhodcov. Každý rozhodca má právo predložiť najmenej jednu požiadavku na porovnávanie.
Toto porovnávanie sa uskutoční nasledujúcim spôsobom:
Popisy štyroch štvrť obratov:
Štvrť obrat vpravo
(telo otočené rozhodcom ľavou stranou):
Uvoľnený vzpriamený postoj, hlava a oči sú v rovnakom nasmerovaní ako telo, nohy sú prepnuté v kolenách, brucho vtiahnuté, prsia dopredu, plecia dozadu, obe ruky voľne visiace pozdĺž strán centrálnej línie tela, lakte zohnuté, palce a prsty spolu, dlane smerujú k telu, ruky zľahka pokrčené (do tvaru kalicha). Polohovanie rúk spôsobí ľahké natočenie hornej časti tela doľava, s ľavým plecom zníženým a pravým vytiahnutým vyššie.
Štvrť obrat do zadnej pozície
Uvoľnený vzpriamený postoj, hlava a oči sú v rovnakom nasmerovaní ako telo, päty spolu, nohy vystreté a spolu, brucho vtiahnuté, prsia dopredu, plecia dozadu, obe ruky uvoľnene visiace pozdĺž strán centrálnej línie tela, lakte zľahka zohnuté, palce a prsty spolu, dlane smerujú k telu, ruky zľahka pokrčené (do tvaru kalicha).
Štvrť obrat vpravo
(telo otočené rozhodcom pravou stranou):
Ako prvý štvrť obrat vpravo, telo je teraz otočené k rozhodcom pravou stranou.
Štvrť obrat do čelnej pozície
Uvoľnený vzpriamený postoj, hlava a oči sú v rovnakom nasmerovaní ako telo, nohy sú vystreté, prepnuté v kolenách a spolu, brucho vtiahnuté, prsia dopredu, plecia dozadu, obe ruky uvoľnene visiace pozdĺž strán centrálnej línie tela, lakte zľahka zohnuté, palce a prsty spolu, dlane smerujú k telu, ruky zľahka pokrčené (do tvaru kalicha).
Individuálne sú na základe rozhodcov porovnávané a hodnotené 2 až 5 (max) pretekárok naraz. Hlavný rozhodca podľa vlastného uváženia zamietne alebo opraví individuálne požiadavky rozhodcov na porovnávanie. Všetky individuálne porovnávania budú umiestnené do stredu javiska a v poradí zľava doprava podľa požiadaviek rozhodcov. Každý rozhodca má právo predložiť najmenej jednu požiadavku na porovnávanie.
Hodnotenie v 1. kole:
1) Posudzuje sa športový vzhľad postavy. Hodnotí sa celkový dojem pretekárky, ženskosť, športový rozvoj svalstva, prezentovanie vyrovnanej symetricky rozvinutej postavy, stav pokožky a jej tonus a schopnosť pretekárky prezentovať sa so sebadôverou.
2) Postava je posudzovaná s ohľadom na úroveň celkového svalového rozvoja dosiahnutého športovým snažením. Svalové skupiny by mali mať oblý a pevný vzhľad s malým množstvom telesného tuku. Postava by nemala byť ani nadmerne svalnatá, ani nadmerne vychudnutá, bez hlbokej svalovej separácie a vyrysovania. Preferuje sa výraznejší pomer šírky pliec k pomeru pásu do tvaru „V“.V tejto kategórii je dôraz kladený na estetiku v kombinácii so športovou postavou. Hodnotí sa symetria postavy, vzájomná harmónia jednotlivých svalových skupín s možnosťou mierneho vyrysovania, poukazujúca na jemnú separáciu svalov. Postava, ktorá je považovaná za príliš svalnatú alebo príliš vychudnutú, je hodnotená nižšie.
3) Pri hodnotení sa berie do úvahy tiež napnutosť a vzhľad pokožky. Koža by mala byť hladká, na pohľad zdravá a bez celulitídy. Tvár, vlasy a make-up by mali dopĺňať celkové prezentovanie sa pretekárky.
4) Hodnotenie postavy zahŕňa aj úplnú prezentáciu pretekárky, a to od momentu jej príchodu na javisko, až po moment jej odchodu. V každom okamihu musí byť pretekárka v kategórii Fitness Figura pozorovaná s ohľadom na zdravú, športovú a fit postavu, v atraktívne prezentovanom celkovom dojme.
Finále
2.kolo-Finále
Najlepších päť pretekárok na základe umiestnenia zo semifinálového kola postupuje do finále. Na javisko budú privedené podľa štartovných čísel. Každá pretekárka je predstavená štartovným číslom, menom a oddielom .Vo finále súťažiace vykonajú T- walk sa vykonáva v štvrť obratoch z kategórie Fitness Figura. Pretekárka príde do stredu pódia kde sa zastaví, vykoná čelnú pózu, následne sa pretekárka otočí smerom doľava, prejde 5 krokov zastaví, otočí sa a urobí bočnú pózu smerom k rozhodcom. Prejde 10 krokov vpred na koniec pódia, zastaví,otočí sa a opäť urobí bočnú pózu smerom k rozhodcom. Vráti sa do stredu pódia, vykoná zadnú pózu, otočí sa a ladným pozdravom sa rozlúči a odíde na základnú líniu v zadnej časti pódia.
Pri veľkom počte pretekárok sa vykoná I-walk.
Pretekárky potom nastúpia do stredu pódia v jednom rade a v poradí od najnižšieho štartovného čísla.
Následne celý rad vykonáva štyri štvrť obraty. Hlavný rozhodca (alebo pódiový rozhodca) zmení postavenie pretekárok od najvyššieho štartovného čísla po najnižšie a znovu predvedú povinné postoje. Porovnáva sa symetria, proporcionalita, tvar postavy.
Po štvrť obratoch budú finalistky požiadané, aby opustili pódium.
Hodnotenia rozhodcov sa zapíšu do rozhodcovských tabuliek. Jedno najnižšie a jedno najvyššie bodové hodnotenie sa škrtá. Následné hodnotenia zo semifinále a z finále, násobené koeficientom, sa spočítavajú. Pretekári s nižším súčtom umiestnení sú v konečnom hodnotení na vyššom mieste. Víťazí pretekárka z najnižším súčtom umiestnení. Pri zhode v súčte umiestnení rozhoduje o konečnom umiestnení pretekára umiestnenia v semifinále, respektíve vo finále.
Copyright c 2022 SANK
Web stránka od Kolovratok.sk