Definícia pravidiel pre kategóriu Men´s Athletic
Základné ustanovenia súťažných pravidiel naturálnej kulturistiky pre kategóriu Men´s Athletic
Kategórie
Rozdelenie pretekárov:
Na súťažiach v kategórii Men´s Athletic sú pretekári rozdelení do týchto vekových a výškovo-hmotnostných kategórii.
vekové kategórie :
a) dorastenci: do 18 rokov- pretekári súťažia vo svojej vekovej kategórii do 31.12 v roku, v ktorom dosiahli vek 18 rokov
b) juniori: do 23 rokov-pretekári súťažia vo svojej vekovej kategórii do 31.12 v roku, v ktorom dosiahli vek 23 rokov
c) muži
V prípade malého alebo veľkého počtu pretekárov má organizátor súťaže právo na zlučovanie alebo delenie kategórií podľa veku a výšky. Výškové limity sa môžu meniť podľa pomeru nahlásených súťažiacich a ich telesnej výšky.
Výškovo – hmotnostné limity:
Telesná výška v centimetroch –(mínus) hodnota 103 = hodnota telesnej hmotnosti, alebo ľahšia.
Napríklad:
Telesná výška 179 cm – 103= súťažná telesná hmotnosť maximálne do 76kg
Súťažné oblečenie a úprava pretekárov
Oblečenie pretekár predkladá na schválenie pri prezentácií. Pretekári musia mať
oblečené jednofarebné plavky. Ozdobné materiály na plavkách sa nesmú používať. Plavky musia byť čisté, bez reklamných nápisov. Najmenšia výška na stranách je 2cm a minimálne pokrytie aspoň polovice sedacieho svalstva a celej prednej časti. Použitie vypchávok je zakázan
Nie je povolené nosiť obuv na pódiu, hodinky, náramky, kovové predmety alebo náušnice Pretekár počas svojej prezentácie na pódiu v priebehu súťaže, nesmie žuť žuvačku, ani nič iné v ústach ,nesmie používať rekvizity.
Eliminácia
Pri vyššom počte pretekárov- viac ako 12 prezentovaných v kategórií- sa vykoná eliminácia.
Sekretár hlavného rozhodcu rozdá všetkým rozhodcom tlačivo Eliminácia na ktorom sú už vpísané štartovné čísla jednotlivých pretekárov v kategórií.
Vedúci pretekárov (alebo pódiový rozhodca) zoradí súťažiacich na pódiu podľa štartovných čísel od najnižšieho štartovného čísla z ľavej strany pódia v jednom rade(ak je potrebné, v dvoch radoch). Pretekári stoja v základnom postoji. Následne budú na pokyn hlavného rozhodcu vykonané štvrť obraty. Potom hlavný rozhodca zmení postavenie pretekárov tak, že vymení poradie t.j. od najnižšieho štartovného čísla sprava doľava a súťažiaci opakujú štvrť obraty. Po ukončení štvrť obratov predstupujú pred rozhodcovský zbor pretekári zoradení podľa štartovných čísel, nie viac ako piati na vykonanie 4 povinných póz.
široký chrbtový sval spredu -front double latissimus dorsi spread
dvojitý biceps spredu – front double biceps
dvojitý biceps zozadu –back double bicep
brucho stehná – abdominals and thighs
Rozhodcovia rozhodujú tak, že vyznačia symbolom „ X“ tých pretekárov, ktorí nepostupujú do semifinálovej dvanástky.
Semifinále
1.kolo-semifinále
– hodnotenie postavy vo štvrť obratoch
– hodnotenie svalového rozvoja (povinné postoje)
Popis jednotlivých kôl súťaže
1.kolo – Semifinále
Hodnotenie postavy (štvrť obraty, povinné postoje)
Vedúci pretekárov (alebo pódiový rozhodca) privedie všetkých 12 semifinalistov na pódium zoradených podľa štartovných čísel od najnižšieho -zľava doprava .Hlásateľ alebo pódiový rozhodca predstaví všetkých pretekárov podľa štartovného čísla ,mena a oddielu. Na povel hlásateľa alebo hlavného rozhodcu všetci pretekári vykonajú 4 štvrť obraty – vždy štvrť obrat vpravo.
Hodnotenie prvého kola je hodnotenie s následnými kritériami
Súťažiaci v kategórii Men´s Athletic nepredvádzajú voľné zostavy. Porovnávanie postavy sa vykonáva v ôsmych povinných pózach. Predvedenie póz, ktoré nie sú od rozhodcov žiadané, nie je dovolené.
Ohodnotí sa celkový vzhľad športovej postavy. Hodnotenie by malo začať od hlavy cez trup a pokračovať smerom nadol, musí sa brať do úvahy celé telo. Toto hodnotenie by malo začínať celkovým dojmom postavy, treba brať do úvahy črty tváre ,pomer jednotlivých svalových skupín, rozvoj svalstva, stav pokožky a jej svalový tonus. Mala by to byť prezentácia vyváženej symetrickej postavy športovca, ktorá pôsobí na javisku sebavedome.
Počas porovnávania v povinných postojoch sa ako prvé hodnotí predvedenie jednotlivých svalových skupín .Potom sa hodnotí celá postava -počnúc od hlavy, trupu a každú časť tela smerom nadol. Hodnotenie zahŕňa hlavu, krk, plecia hrudník, všetky svaly paží, previazanie prsných a deltových svalov, brucho, pás stehná a lýtka. To isté platí aj pre zadné postoje – horný a spodný trapézový sval, široký chrbtový sval, oblý a podhrebeňový sval, vzpriamovače trupu, sedacie svalstvo, svaly bicepsu stehna a zadnej časti stehien, lýtok.
Rozhodcovia hodnotia svalovú rozvoj jednotlivých svalových skupín k proporcionalite tela, svalovú hustotu, vyrysovanie jednotlivých svalových skupín, nie však drastickú – hraničiacu s vysušením a s neadekvátnym odvodnením (hodnotenie je v tom prípade nižšie) a celkový dojem pretekára.
Predvedenie jednotlivých svalových skupín by nemalo byť kŕčovité, čo často vidieť u niektorých pretekárov. Črty tváre by mali prezentovať suverenitu, hravosť, radosť z pretekania. Pri hodnotení postavy športovca sa berie do úvahy napnutie a tonus pokožky – pokožka by mal byť hladká a zdravá na pohľad.
Hodnotenie pretekára zahŕňa jeho prezentáciu od jeho príchodu na javisko až po moment, keď z neho odchádza.
Hodnotenie svalového rozvoja
Povinné postoje
1.DVOJITÝ BICEPS SPREDU – FRONT DOUBLE BICEPS
Pretekár stojí tvárou k rozhodcom v miernom rozkročení, ruky v upažení pokrčené v lakťoch, päste zatvorené a stočené dolu. Dôjde tým k napnutiu dvojhlavého svalu paží, čo sú hlavné svalové skupiny, ktoré sa v tomto postoji hodnotia. Pretekár sa pokúsi napnúť čo najviac frontálne svaly, rozhodcovia sledujú i celú postavu. V povinnom postoji najprv sledujú konkrétnu svalovú skupinu. Potom rozhodca hodnotí celú postavu, začína hlavou cez jednotlivé svaly smerom dolu. Začína celkovým dojmom, hodnotí objem svalov, ich vyváženosť ,hustotu a ich kresbu.
2.ŠIROKÝ CHRBTOVÝ SVAL SPREDU –FRONT DOUBLE LATISSIMUS DORSI SPREAD
Pretekár opäť zaujme postoj tvárou k rozhodcom v miernom rozkročení, umiestni zovreté ruky v päsť na pás a napne široký chrbtový sval, zároveň sa pokúsi napnúť čo najviac frontálne svaly. Rozhodcovia sledujú, či je pretekár schopný demonštrovať rozvinutý široký sval chrbta a vytvoriť tzv.“ V“ tvar trupu. Potom pokračujú hodnotením od hlavy až k pätám, hodnotia celkový dojem a potom sa sústredia detailnejšie na jednotlivé svalové skupiny.
3.HRUDNÍK Z BOKU – SIDE CHEST
Pretekár pre tento postoj môže zvoliť akúkoľvek stranu, aby demonštroval svoju lepšiu pažu. Ohne pažu, ktorá je bližšie k rozhodcom, do pravého uhla s päsťou zovretou, druhá ruka uchopí zápästie. Predná dolná končatina, ktorá je bližšie k rozhodcom je pokrčená a opiera sa špičkou o podlahu. Pretekár rozvinie hrudník tlakom ohnutej paže a zároveň napne biceps. Ďalej napína stehenné svalstvo – biceps femoris – a tlakom na špičku napína lýtkové svaly.
4.DVOJITÝ BICEPS ZOZADU – BACK DOUBLE BICEPS
Pretekár zaujme postoj chrbtom k rozhodcom, upaží a ohne ruky ako v postoji „dvojitý biceps spredu“, zanoží – zadná noha je na špičke. Napne svaly rúk, ramien ,hornú a dolnú časť chrbta, stehná a lýtka. Rozhodcovia najprv hodnotia svalstvo rúk ,potom pokračujú celou postavou. V tomto postoji hodnotia viac svalových skupín ako u iných postojov: ramená, biceps, triceps, predlaktie, trapézový sval, všetky svaly chrbta, sedacie svaly, biceps stehna a lýtkové svaly. Dvojitý biceps zozadu umožní u pretekára hodnotiť hustotu, kresbu a celkovú vyváženosť svalstva viacerých svalových skupín.
6.TRICEPS – TRICEPS
Pretekár môže zvoliť akúkoľvek stranu k rozhodcom, noha, ktorá je bližšie k rozhodcom je mierne pokrčená ,zadná noha je pokrčená viac, pretekár stojí na špičke .Obe ruky sú za chrbtom tak. aby predná ruka mohla byť napnutá. Hrudník je vypnutý ,brušné svalstvo napnuté ako aj svalstvo stehien a lýtok. Ako prvé hodnotia rozhodcovia svalstvo tricepsu a celej ruky. Ďalej hodnotia svalstvo stehien ,lýtok ako aj celkový dojem z boku.
7.BRUCHO A STEHNÁ –ABDOMINALS AND THIGHS
Pretekár stojí tvárou k rozhodcom spredu, obe ruky má za hlavou, jedna noha mierne vpredu, svalstvo brucha a stehien je napnuté .Rozhodcovia hodnotia brušné svalstvo a svalstvo stehien ako aj kresbu a celkovú súmernosť postavy.
Táto póza zobrazuje celkovú svalnatosť spredu a definíciu horného lichobežníka, ramien, hrudníka, paží, predlaktí, brušných svalov, štvorhlavého svalstva a lýtok. Krabí variant Most Muscular pózu vykonávate tak, že ruky spojíte cez brucho. Alebo tak, že jednu ruku položíte vedľa seba a druhú ruku si privediete cez brucho.
Finále
2.kolo-Finále
– hodnotenie postavy svalového rozvoja
– spoločné voľné pózovanie (free posing)
Hodnotenie postavy svalového rozvoja
Po vykonaní voľných zostáv všetci finalisti vykonajú súčasne povinné postoje pre porovnávanie hodnotiacim rozhodcom + ľubovoľnú pózu inšpirovanú starou kulturistikou. Po ukončení posledného porovnávania vyzve hlavný alebo pódiový rozhodca finalistov ,aby pokračovali voľným pózovaním (free posing) po dobu 60sekúnd na spoločnú hudbu. Rozhodcovia hodnotia iba povinné postoje konečným umiestneným vo finále, voľné pózovanie nie je hodnotené.
Hodnotenia rozhodcov sa zapíšu do rozhodcovských tabuliek. Jedno najnižšie a jedno najvyššie bodové hodnotenie sa škrtá. Následné hodnotenia zo semifinále a z finále, násobené koeficientom, sa spočítavajú. Pretekári s nižším súčtom umiestnení sú v konečnom hodnotení na vyššom mieste. Víťazí pretekár z najnižším súčtom umiestnení. Pri zhode v súčte umiestnení rozhoduje o konečnom umiestení pretekára umiestnenia v semifinále, respektíve v finále.
Copyright c 2022 SANK
Web stránka od Kolovratok.sk